Rólunk



A Műhely története hosszú és termékeny időkre tekint vissza, és abból eredeztethető ennek az alkotóközösségnek a működése. A Dávid Képzőművészeti Szabad Műhely működése a valamikori, - 80-as, 90-es évek beli Moholy Stúdió szellemi folytatása. A 90-es évek megtermékenyítő ember-, és értékformáló hatása a mai napig elkíséri ezt a „virtuális” baráti társaságot. Ez az időszak olyan alap volt, ami forrása ma is az alkotásnak és a kultúrához való hozzáállásnak. Egyéni szándéktól függetlenül volt idő arra, hogy kísérletezzünk, együtt nézzünk filmeket például, s azokat közösen elemezzük. Magunk is készítettünk kísérleti filmeket, helyzetgyakorlatok, testtartások szimbolikájával foglalkoztunk – szabad képi asszociációk elemzésével. Lassan, 30 éves múltra tekint vissza ez a folyamat, miközben generációk váltották egymást. Érzékeltük a változásokat, kívül és belül egyaránt, a kultúrával való foglalkozás minőségében és időintervallumában is.

Szerencsés alapokon nyugszik a bennem élő folyamata, ami a mai napig generálja a hozzáállásomat is a tanításhoz. Abban az időben zajlottak nálunk az „Ezredvégi beszélgetések”- hez hasonló interjúk, jelentős hazai kortárs képzőművészekkel, melyek mindannyiunk szemléletét gazdagították és tágították. Minden évben művésztelepeket szervezünk, s ezek a művésztelepek igen erősen összekapcsolnak minket. Lassan a 31. alkotótáborra készülünk.


Számtalan önálló alkotó, aki innen indult, mára maga is jelentős képzőművész, vagy munkája mellett folyamatosan kísérletező ember. Fiatal és idősebb, mindig együtt volt nálunk a kezdetektől fogva. Sem a különböző világnézet, sem értékpozíció, sem társadalmi, vagy szociális helyzet eddig még nem tudta szétzilálni ezt a szellemi szövetet, s a baráti szálakat sem. Ez is az egyik oka annak, ami engem is szilárd oszlopként megtartott ebben és még mindig nagy szerelemmel vagyok képes tanítva tanulni.

Sok közös és egyéni kiállítást rendeztünk az eltelt időszak alatt, Brüsszelben, Klagenfurtban és itthon. Nem a hely, vagy az épület az otthonosság, hanem a közegben jelen lévő belső szabadság, a sokszínűség a megismerés és kísérletezés, ami folyamatosan megtartja ezt a közösséget – az értékkereső ember igénye.

A Dávid Képzőművészeti Szabad Műhely 12 éve létezik. Sokan tanítottak nálunk alkalmanként vagy akár évekig. A teljesség igénye nélkül: Olajos György, Bodoni-Dombi Zsolt, Jakatics-Szabó Veronika, Harka Ágnes, Králl Szabolcs, Horváth Tamás, Basa Anikó.

Ebből a hosszú múltra visszatekintő közösségből indultak el olyanok, mint Kristóf Márton, Kristóf Krisztián, Bánsági Petra, Bucskó Mihály, Kerekes Gábor, Székács Gergő, Avedikián Viktória, Makai Mira, Róth Ágnes, Pazsinszky Péter, Frank Józsa, Kollár Eszter, Gergye Krisztián koreográfus/táncművész, Rózsás Lívia és Páldi Lívia művészettörténészek, Faludy Róbert, Vasvári Péter grafikusok. Ferdinándy Kinga, Grand Gabriella, Koch Lilla építészek, Gold Beáta koreográfus, Sain Mátyás zenész és kertépítő mérnök, és még sokan sokan mások.

Törekszünk az élmények megosztására, a közös értékelésre és gondolatcserére, az egyéni válaszok motiválására. Szubjektumok vannak és nem massza, és nem ugyan az az irány mindenki számára. Ez nekem is motiváló és inspiráló.

Németh Ágnes
Képzőművész - Művészeti Vezető

Nincsenek megjegyzések:

Karinthy Szalon Kiállítás